Białe certyfikaty ważne (nie) tylko do 30 czerwca
W ostatnim czasie los „białych certyfikatów" pozostaje w kręgu zainteresowań nie tylko przedsiębiorców, którzy zobowiązani są do 30 czerwca do rozliczenia się z wykonania „białego obowiązku" nałożonego ustawą o efektywności energetycznej, ale także Ministerstwa Energii, które ma propozycję zmiany przepisów. Ewelina Łuczak-Sosińska
Wzmożona aktywność ma związek z upływającym terminem przetargowych świadectw efektywności energetycznej, które zostały wydane na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy z 15 kwietnia 2011 r. (tzw. świadectwa przetargowe). Certyfikaty te po 30 czerwca staną się bezwartościowe, a prawa majątkowe z nich wygasną. Przedsiębiorcy, którzy zrealizowali przedsięwzięcia efektywnościowe na podstawie przepisów poprzednio obowiązującej ustawy, chcąc skorzystać z ostatniej szansy na sprzedaż praw majątkowych wynikających z białych certyfikatów, zalali prezesa Urzędu Regulacji Energetyki falą wniosków o wydanie świadectwa efektywności energetycznej.
Taka sytuacja sprawiła nawet roczne opóźnienia w wydaniu tych świadectw. Wysoka podaż na rynku świadectw przetargowych, przy ich malejącej cenie rozliczeniowej na Towarowej Giełdzie Energii sprawiła, że każdy dzień opóźnienia w wydaniu świadectw, zwiększał stratę przedsiębiorców. W lutym średnioważona cena na Towarowej Giełdzie Energii (dalej: TGE) dla świadectw przetargowych, oznaczonych indeksem PMEF wynosiła 833 zł/toe, w maju notowania spadły do kwoty poniżej 30 zł/toe.
Dzięki opublikowanemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta